UWAGA! Dołącz do nowej grupy Myślenice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Szymski


Piotr Szymski, urodzony 23 stycznia 1912 roku w Myślenicach, to postać, która na zawsze wpisała się w polski świat sztuki. Był artystą malarzem oraz rzeźbiarzem, którego twórczość wciąż inspiruje i fascynuje. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do sztuki; Szymski był także pedagogiem, kształcącym pokolenia młodych artystów.

Nie można zapomnieć o jego wkładzie jako działacza społecznego, co czyni go osobą niezwykle wpływową w swoim otoczeniu. Niestety, artysta zmarł w 1969 roku w Gdańsku, zostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej kultury.

Życiorys

Piotr Szymski był wybitnym artystą i pedagogiem, który zdobył swoje wykształcenie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się pod okiem znanych mistrzów, takich jak Xawery Dunikowski oraz profesor Stanisław Jarecki. Ukończył studia z wyróżnieniem w maju 1939 roku.

Na początku drugiej wojny światowej znalazł się w Związku Sowieckim, a następnie przez jakiś czas ukrywał się na obszarze Podhala, co wpłynęło na jego artystyczne przemyślenia oraz twórczość.

Po wojnie, w 1945 roku, ochoczo podjął pracę w Bursie Gimnazjum i Technikum Handlowego w Myślenicach. Jego obecność w Malborku, gdzie osiedlił się w 1949 roku, była kluczowa dla lokalnej kultury. W 1950 roku założył Ognisko Plastyczne, które wkrótce przekształciło się w Państwowe Ognisko Plastyczne – jedną z najważniejszych instytucji oświatowo-kulturalnych w regionie.

Jako kierownik tej placówki działał z pasją aż do swojej przedwczesnej śmierci. W swojej twórczości skupiał się głównie na pejzażach, martwych naturach, scenach rodzajowych i portretach, które były wnikliwym studium postaci, w tym autoportretów oraz rzeźb gipsowych.

Wystawy

Artysta Piotr Szymski był osobą, która za życia nie dbała o promocję swoich dzieł. Jego pierwsza wystawa po śmierci miała miejsce w 1970 roku w Miejskich Salach Wystaw w Myślenicach. Rok później, w 1971 roku, zorganizowano drugą ekspozycję jego rzeźb oraz obrazów przez Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Sopocie, która opierała się na dziełach będących w posiadaniu jego syna, profesora Adama Szymskiego. W sumie na tej wystawie zaprezentowano imponującą liczbę 300 obrazów oraz 60 rzeźb stworzonych przez artystę.

Trzecie wydarzenie wystawiennicze miało miejsce w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” (obecnie Muzeum Niepodległości) w Myślenicach, w roku 2014. Muzeum to zgromadziło obrazy, rysunki i rzeźby wykonane przez Szymskiego w latach 1934−1966, co pozwoliło na przegląd artystycznego dorobku tego utalentowanego twórcy.

Rodzina

Piotr Szymski (ur. 1878 w Myślenicach, zm. 1947) miał za żonę Annę z Ciaputów (ur. 1885, zm. 1943). W swojej rodzinie artysta miał trzy siostry oraz siedmiu braci. Związek z Marią Kiełbińską przyniósł mu syna Adama Marię Szymskiego (ur. 1944 w Myślenicach), który stał się architektem oraz nauczycielem akademickim, a obecnie jest profesorem nauk technicznych, zamieszkałym w Szczecinie.

Antoni Szymski, jeden z braci Piotra (ur. 30 marca 1921 w Myślenicach, zm. 6 sierpnia 1944 w Warszawie), był klerykiem nowicjuszem w zgromadzeniu redemptorystów. Tragicznie zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego, zostając rozstrzelanym przez 36 Dywizję Grenadierów SS‑Sturmbrigade „Dirlewanger”, w skład której wchodzili Niemcy, Rosjanie, Białorusini oraz Ukraińcy. Był to jeden z najbardziej brutalnych zbiorowych mordów, gdzie stracono 30 redemptorystów na warszawskiej Woli.

Wnuczką jego brata, Józefa, jest Jolanta Szymska-Wiercioch, która znalazła swoje miejsce w świecie jako ekonomistka, pisarka i antologistka. Jest również żoną lekarza oraz pisarza Wojciecha Wierciocha, co dodaje jej rodzinnemu dziedzictwu dodatkowej wartości.

Przypisy

  1. Biogram Piotra Szymskiego [online], Artinfo.pl [dostęp 23.06.2023 r.]
  2. Historia: Piotr Szymski (1912-1969) [online], Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku [dostęp 17.06.2023 r.]
  3. Lista cywilnych ofiar powstania - Antoni Szymski [online], Muzeum Powstania Warszawskiego [dostęp 16.06.2023 r.]
  4. Informacje o 36 Dywizji Grenadierów SS [online], Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta archidiecezji warszawskiej [dostęp 17.06.2023 r.]
  5. Świadectwo ASP w Krakowie (w formie cyfrowej) [online], Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku [dostęp 17.06.2023 r.]

Oceń: Piotr Szymski

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:18