UWAGA! Dołącz do nowej grupy Myślenice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Pilch (polityk)


Jan Pilch był znaczącą postacią w polskim życiu politycznym w XX wieku. Urodził się 5 sierpnia 1907 roku w Myślenicach, a swoją karierę publiczną związał z miastem Zawiercie. Był osobą, która odegrała istotną rolę w powojennej administracji lokalnej.

W latach 1945–1950 pełnił funkcję prezydenta Zawiercia, co pozwoliło mu na wpływanie na kluczowe decyzje dotyczące rozwoju i zarządzania tym miastem. Po zakończeniu swojej kadencji na tym stanowisku, Jan Pilch objął urząd przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zawierciu, w którym to zasiadał w latach 1950–1951.

Jego działalność polityczna oraz wpływ na lokalne życie społeczności Zawiercia pozostawiły trwały ślad w historii regionu, a sam Pilch jest pamiętany jako jeden z liderów w trudnym okresie gospodarczo-politycznym Polski.

Życiorys

Jan Pilch, wybitny polityk, wywodził się z rodziny chłopskiej. Po zakończeniu nauki w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, uzyskał maturę w 1931 roku. Następnie, w 1935 roku, ukończył kierunek prawniczy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach rozpoczął pracę w Starostwie Powiatowym w Zawierciu.

W 1945 roku, w wyniku politycznych zmian, Jan Pilch objął stanowisko prezydenta Zawiercia, pełniąc tę funkcję do 1951 roku. Od 1950 roku sprawował również rolę przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Po zakończeniu kadencji zajął się przemysłem włókienniczym, obejmując stanowisko dyrektora oraz radcy prawnego w Zawierciańskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego.

Na zakończenie swojego życiorysu, Jan Pilch został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Zawierciu.

Przypisy

  1. Kazimierz Ciechanowicz: Prezydenci i radni Zawiercia. Zawiercie: Miejski Ośrodek Kultury „CENTRUM”, 2015, s. 66. ISBN 978-83-64173-32-5.
  2. Jerzy Abramski: Cmentarze Zagłębia Dąbrowskiego i ziemi zawierciańskiej. Zawiercie: TMZZ, 1998, s. 62. ISBN 83-905651-2-9.
  3. M.P. z 1946 r. nr 30, poz. 58 „w uznaniu zasług dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w dziele pracy organizacyjnej przy utworzeniu administracji państwowej i samorządu, uruchomienia uczelni i odbudowie demokratycznej państwowości polskiej na ziemiach województwa Śląsko-Dąbrowskiego”.

Oceń: Jan Pilch (polityk)

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:13